V minulém roce provedly orgány inspekce práce u zaměstnavatelů téměř dvacet tisíc kontrol, což je nejvíc za posledních několik let. Za zjištěná porušení právních předpisů uložily 3.409 pokut v celkové výši 366.704.500 Kč. Pojďme se společně podívat, na jaké oblasti se chce inspekce práce zaměřit letos a jak případnou kontrolu zvládnout.
Ohlédnutí za rokem 2023
V roce 2023 se pozornost inspekce práce soustředila zejména na odhalování nelegální práce – s tím, že bylo zachyceno celkem 2.801 nelegálně zaměstnaných osob. Dle roční souhrnné zprávy pak pokračoval dlouhodobý trend, kdy jsou při výkonu nelegální práce odhaleni zejména cizinci, a to konkrétně především občané Ukrajiny. Za porušení právních předpisů v této oblasti bylo v roce 2023 uloženo 604 pokut v celkové výši 134.582.500 Kč = lze tak říct, že průměrná výše pokuty za nelegální zaměstnávání odpovídala částce 222.818 Kč. Zajímavostí pak může být i 57 pokut v souhrnné výši 261.000 Kč, které byly uloženy fyzickým osobám za přestupek výkonu či umožnění nelegální práce.
Nejvíce kontrol (celkem 8.406) ale bylo jako již tradičně provedeno na úseku bezpečnosti práce a provozu technických zařízení, kdy za porušení v této oblasti bylo uloženo celkem 827 pokut v celkové výši 38.636.500 Kč, což je přibližně o devět milionů korun více než v předchozím kontrolním období. Mezi nejčastější kontrolní zjištění patřila v oblasti BOZP například (i) chybějící či neúplná školení zaměstnanců, (ii) chybně nebo nedostatečně vyhodnocená rizika pro pracovní činnosti, (iii) nebezpečné pracovní postupy tolerované zaměstnavateli nebo třeba (iv) nevhodné stavy pracovišť a pracovních prostředí vzhledem k bezpečnostním požadavkům (např. poškozené podlahy, nezajištěná místa s rizikem pádu z výšky nebo do hloubky atd.).
Co se týče oblasti pracovněprávních vztahů, v té bylo provedeno celkem 4.110 kontrol. Nejčastější byla porušení právních předpisů v oblasti odměňování zaměstnanců (2.612 porušení), v oblasti pracovního poměru a dohod konaných mimo pracovní poměr (1.850 porušení) a pracovní doby (899 porušení). Kontrolovaným osobám bylo uloženo 1.307 pokut v souhrnné výši 31.309.200 Kč.
Na co si dát pozor zejména v roce 2024
Ať už zaměstnáváte jednotky či stovky zaměstnanců, kontrola může zaklepat i na Vaše dveře. Je tak určitě lepší být na takovou kontrolu připraven (alespoň v rámci možností), a tedy vědět, nač by se mohla daná kontrola zaměřit. Při výběru kontrolovaných subjektů a vlastní náplně jednotlivých kontrol se totiž inspektoráty práce řídí především ročním programem kontrolních akcí (nejedná-li se o kontrolu na podnět, o které píšeme níže) – pojďme si tedy společně shrnout, na jaké prioritní oblasti je zaměřena kontrolní činnost v tomto roce.
Pro rok 2024 stanovil SÚIP celkem 6 prioritních oblastí týkajících se jeho kontrolní činnosti:
- nelegální zaměstnávání a zastřené zprostředkování
- pracovní podmínky cizinců, včetně držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny
- agenturní zaměstnávání
- pracovní doba a odměňování
- pracovní úrazy (zaměření na riziková pracoviště)
- nehlášené úrazy (úrazy, o kterých se inspektoráty dozví od jiných subjektů – např. PČR, média, dotazy z poradenství)
Zatímco rok 2023 byl charakteristický zvýšením počtu kontrol a důrazem na odhalování nelegální práce, v roce 2024 se SÚIP plánuje více zaměřit na důsledné poskytování poradenství, čemuž může napomoci i spolupráce SÚIP s Evropským orgánem pro pracovní záležitosti (ELA).
Podněty
Vybrat si Vás ale SÚIP může nejen náhodně (v souladu s ročním programem kontrolních akcí), ale také na základě podnětů, na jejichž popud se uskuteční mnohem více kontrol během roku než na základě programu kontrolních akcí. V této souvislosti upozorňujeme, že nejvíce podnětů každoročně směřuje do oblasti pracovněprávních vztahů, přičemž nejčastěji je poukazováno na možné porušování právních předpisů při odměňování zaměstnanců a na úseku pracovní doby. Druhou nejpočetnější skupinou jsou podněty upozorňující na výkon nelegální práce.
Jak při kontrole uspět?
Inspektoři nechodí po horách, ale po zaměstnavatelích, a tak je třeba se na případnou kontrolu dobře připravit. Doporučujeme se zaměřit zejména na výše zmiňované oblasti, které jsou stanoveny ročním programem kontrolních akcí a které jsou nejčastěji předmětem podnětů + si ujasnit, jaká jsou práva a povinnosti jak kontrolujících inspektorů, tak i Vás coby zaměstnavatele. Pro tyto účely je tak dobré se seznámit nejen se zákonem o inspekci práce, ale zejména se zákonem o kontrole, kterým se řídí průběh kontroly inspektorátu práce – a ze kterého například vyplývá povinnost zaměstnavatele poskytnout veškerou součinnost, kam spadá i povinnost umožnit inspektorátu práce vyslechnout Vaše zaměstnance, a to bez přítomnosti Vašeho zástupce.
POZOR: Neposkytnutí součinnosti při kontrole Vám může v dnešní době (coby kontrolované osobě) přinést pokutu až do výše 500.000 Kč – na druhou stranu tu občas mohou nastat nepředvídané okolnosti, pro které nebudete moci předložit vyžádané podklady na místě, kdy nepůjde o porušení povinnosti poskytnout součinnost.
Zaklepala Vám kontrola na dveře nebo jen chcete mít jistotu, že je u Vás vše nastavené tak, jak má být? V obou případech jsme tu samozřejmě pro Vás.
Zdroje:
- Program kontrolních akcí Státního úřadu inspekce práce na rok 2024 (dostupné z: https://www.suip.cz/documents/20142/43676/rocni_program_kontrolnich_akci_SUIP_na_rok_2024.pdf/c5d8c3a8-e7b8-7612-f33b-328485c35bbb)
- Roční souhrnná zpráva o výsledcích kontrolních akcí Státního úřadu inspekce práce za rok 2023 (dostupné z: https://www.suip.cz/documents/20142/43684/SUIP_souhrnna_zprava_o_vysledcich_kontrolnich_akci_za_rok_2023.pdf/4e59eec3-f287-02ed-5c51-0d2d38934d25)